„Dzierżykraj” w Człopie

Dnia 9 sierpnia 2020 r. z inicjatywy KGW Ma-Lwa oraz Stowarzyszenia „Leśna Przystań”, członkowie Towarzystwa Historycznego „Dzierżykraj” w Człopie wraz z Regionalnym Towarzystwem Historycznym Ziemi Wałeckiej oraz Bractwem Rycerzy Bezimiennych – Drużyna Wojów Grodu Wałcz wzięli udział w społecznym porządkowaniu zapomnianego i zaniedbanego cmentarza żydowskiego w Tucznie. Fotografie: Ijósmyndari Ys.

Gudowo 2020

W dniu 12.07.2020 członkowie Drużyny Wojów Grodu Wałcz – BRB, oraz członkowie Regionalnego Towarzystwa Historycznego Ziemi Wałeckiej udali się do Gudowa na promocję książki Zbigniewa Mieczkowskiego pt. Gudowo – „drawskie Mikołajki”.

Grodzisko na wałeckiej Bukowinie

Niestety wczorajsza wyprawa szlakiem 8 jezior ma też ciemną stronę. Wizyta na grodzisku na wałeckiej Bukowinie (jeden z końców wiszącego mostu) zakończyła się stwierdzenie faktu jego niszczenia. Zauważyłem wykopane doły pod ….tor do ekstremalnej jazdy rowerem, bądź motocyklem. Z przykrością stwierdzam, że jest to drugi po grodzisku na półwyspie w Strącznie, w przeciągu miesiąca zabytek archeologiczny, który jest niszczony w taki właśnie sposób.

Kościół w Głowaczewie – szlakiem Piławy

Dziś w dniu 07.06.2020 ruszyliśmy dwoma szlakami , jednym ruszył Piotr Wojtanek a my drugim. Nasz szlak prowadził śladami rzek Powiatu Waleckiego, a wybranką była Piława. Lecz dziś napiszę o jednym miejscu przy Pilawie, które przez kilka lat mnie nurtowało aż do dziś, chodź zastanawiam się teraz czy nie zacznie się przez to w mojej głowie rodzic więcej pytań o tym miejscu (: Chodzi o miejsce gdzie stoi kościół w Głowaczewie.

TAJEMNICZE WYSPY JEZIOR KRĘPSKO I SZCZYTNO – „Pod skrzydłami bielika.”

W dniu wczorajszym (31.05.2020) odbyła się niesamowita przygoda. W cztery łodzie wybraliśmy się na wyprawę po wyspach jezior Krępsko i Szczytno. Wyprawie towarzyszył mieszkający tu bielik, którego niestety nie udało się uchwycić żadnemu z naszych fotografów. Bezkres wody jakimi dysponuje akwen jezior dopiero widoczny jest z powierzchni wody. Spodziewaliśmy się, że uda nam się odwiedzić wszystkie wyspy, niestety, odległości są tak ogromne, że nie wystarczyło nam czasu. Udało nam się wylądować na Wyspie Kormoranów na Jeziorze Krępsko, dobrze widocznej z mostu gwieździnskiego. Wyspa jest stanowiskiem archeologicznym co potwierdza leżąca na ziemi ceramika wczesnośredniowieczna. Do tego ciekawostką są rosnące tam dwa prastare, święte dęby oraz nierosnąca naturalnie w naszych szerokościach geograficznych daglezja. Daglezja na wyspie też nie znalazła się przypadkowo.

Zabytki w Powiecie Wałeckim

Zwracam się z prośbą do wszystkich moich znajomych i ich znajomych itd (: !!!

Związku z pandemią siedzę i piszę na temat ,,Miejsca Obronne w Powiecie Wałeckim i w okolicach” i uzupełniam inne tematy związane z naszym regionem w formie katalogu.

Jeśli ktoś posiada jakieś informacje…