Jesteśmy grupą odtwórstwa historycznego, zajmująca się historią średniowiecza. Grupa działa od 2004 roku przy Wałeckim Centrum Kultury oraz w filiach w Poznaniu i Szczecinie.
 

W skład BRB wchodzą:

Drużyna Wojów Grodu Wałcz: 

– Grupa odtwarza kulturę Słowian i Wikingów ze wczesnego średniowiecza z okresu IX – XIw. W swoich szeregach mamy zarówno rzemieślników, białogłowy oraz wojowników

Komandoria Crone (Krone)

– Nowo założona grupa zajmująca się odtwórstwem  braci zakonnych Templariuszy z terenów naszego powiatu od XIII do początku XIV wieku.

Spotykamy się przynajmniej raz w tygodniu na spotkaniach organizacyjnych. W tym czasie omawiamy nasze sprawy, ale także zajmujemy się naprawą sprzętu i robieniem rzeczy dla własnych potrzeb. Dodatkowo w każdy poniedziałek odbywają się treningi wojów (szermierka) oraz tańców dawnych, a w niedziele spotkanie strzeleckie łuczników.

Możesz nas spotkać w każdy czwartek na terenie Wałeckiego Centrum Kultury od godziny 18 do 20.

Plan spotkań:
Poniedziałek 18:00 – 19:00 – trening walki (boisko przy WCK / sala baletowa)
Czwartek 18:00 – 20:00 – spotkania organizacyjne (sala w WCK, tylne wyjście)
Niedziela 9:00 – trening łuczniczy kontakt 600-892-845 (Bogumił)

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby w ciekawy sposób poznać historię.

Kontakt

Adres
ul. Plac Zesłańców Sybiru 3
78-600 Wałcz

Styrbjorn – Robert Kraszczuk
E-mail :
styrbjorn70@tlen.pl
Telefon : 509 159 526

Bogumił
Telefon : 600 892 845

Hymn BRB – Drużyny Wojów Grodu Wałcz

W 2016 roku doczekaliśmy się w końcu stworzenia hymnu Drużyny Wojów Grodu Wałcz

Tekst

Pośród lasów jezior i rzek
Gdzie człowiek i wilk wojują
Przy grodzie leży hełm
Krwawe ślady walki i miecz

Ref.
Drużyna Moc pokazała
Nikt nas pokonać nie zdoła
Ta twierdza wiele bitew widziała
ten gród stawił im czoła

Nad chatą przeleciał kruk
i w izbie strawę gotują
wiedźma odbiera dług
a dziatwa po izbie harcuje

Ref.
Drużyna Moc pokazała
Nikt nas pokonać nie zdoła
Ta twierdza wiele bitew widziała
ten gród stawił im czoła

Potęgą Bytyński gród
Drożyną wszystko przetrwamy
Staniemy gdy zabrzmi róg
Nikomu się zdobyć nie damy

Ref.
Drużyna Moc pokazała
Nikt nas pokonać nie zdoła
Ta twierdza wiele bitew widziała
ten gród stawił im czoła”

REGUŁY DRUŻYNY WOJÓW GRODU WAŁCZ

1. BRACTWO

Bractwo składa się z drużyny w skład, której wchodzą: wojowie, niewiasty i rzemieślnicy. Obowiązuje hierarchia złożona z: niewolników, terminatorów i pełnoprawnych członków bractwa. Do grupy może wstąpić każdy kto ukończył 14 rok życia. Każda osoba w bractwie jest zobowiązana do składek. Członkowie drużyny mogą należeć tylko do jednego bractwa rycerskiego.

2. CELE

Celem drużyny jest popularyzowanie kultury wczesnego średniowiecza, a zwłaszcza okresu IX-XI wieku.

3. NIEWOLNICY

Nowicjuszem zostaje osoba wcześniej nie związana z bractwem i nie posiadająca doświadczenia. Czas nowicjatu trwa od 3-6 miesięcy. Warunkiem ukończenia nowicjatu jest: obecność na 3-5 pokazach, skompletowanie stroju (koszula, spodnie, buty). Kolor obowiązujący niewolnika to szary len. Na pokazach nie może używać ozdób i innych oznak bogactwa. Jako nowicjusz winien jest posłuszeństwo całej grupie i pozbawiony jest głosu na wiecu. Okres nowicjatu kończy się uroczystym złożeniem przysięgi, wybraniem imienia i określeniem swojego celu.

4. TERMINATORZY

Jest to osoba, która zakończyła okres nowicjatu z nadaniem imienia. Uczy się wybranego fachu jako: rzemieślnik lub wojownik przez czas 12 miesięcy. Ma prawo do zabrania głosu na wiecu, bez możliwości brania udziału w głosowaniu. Terminator może używać ozdoby i inne oznaki bogactwa oraz wszystkie kolory ubrań z wyjątkiem czerwieni. Zakończeniem terminu jest posiadanie swojego warsztatu przez rzemieślnika lub pełnego oporządzenia bojowego przez woja tarczownika lub łucznika. Tarczownik powinien do końca terminu posiadać: ochraniacze na ręce i nogi, czepiec, przyszywka, hełm, tarczę i wybrany rodzaj broni. Łucznik powinien do końca terminu posiadać: łuk, tuzin strzał, kołczan, karwasz i krótką broń. Okres terminu kończy się uroczystym złożeniem przysięgi oraz wykazaniem się swoimi umiejętnościami.

5. PEŁNOPRAWNY

Zostaje nim osoba, która ukończyła termin i jest już pełnoletnia. Ma prawo do brania udziału w wiecach i decydowaniu na nich o funkcjonowaniu bractwa. Posiada prawo do ubioru w kolorze czerwonym.

6. RADA STARSZYCH

Starszyzna składa się z pełnoprawnych członków bractwa. Posiada decydujący głos, rozstrzyga spory pomiędzy członkami drużyny i decyduje o finansach bractwa. Do rady starszych może przystąpić osoba, która zasłużyła się dla grupy.

7. WIEC

Wiec zbiera się po ogłoszeniu przez radę starszych. Obowiązują na nim stroje historyczne. Po rozpaleniu świętego ognia, porusza się na nim sprawy istotne dla bractwa oraz przeprowadza się postrzyżyny i nadanie pełnoprawnych praw. Wypowiadają się na nim pełnoprawni członkowie drużyny oraz terminatorzy. W głosowaniu biorą udział tylko pełnoprawni. Wszelkie sprawy rozstrzygane są przez głosowanie z zatwierdzeniem przez radę starszych. Wszelkie zmiany regulaminu ustalane są na wiecu.

8. WYPRAWY

Na czas wyprawy wojennej drużyna zbiera się wokół wodza wybranego przez radę starszych spośród pełnoprawnych i terminatorów. Obowiązuje bezwzględny posłuch wobec wodza. Podczas wyprawy każdy z członków powinien posiadać ekwipunek zgodny z epoką i z wyznaczonymi zadaniami. Nie posiadanie odpowiedniego oporządzenia wyklucza osobę z wyprawy.

9. PROPORZEC

Symbolem bractwa są dwa wilki zwrócone ku słońcu. Proporcem zajmuje się jedna osoba wyznaczona na wiecu.

10. ZAWOŁANIE

Stosuje się:
– Na Słońce!
– Na Wilka!
– Sława

11. SKRYBA I KRONIKA

Dla udokumentowania swojej działalności i zachowania wiedzy o bractwie prowadzona jest kronika przez skrybę.

12. O SPRAWACH BRB

Członkiem bractwa przestaje być osoba w wyniku własnej rezygnacji, nie uiszczania składki przez 3 miesiące lub decyzji Wiecu. Obecność na spotkaniach i treningach jest obowiązkowa. Nie uczęszczanie na nie może spowodować wykluczenie lub inne kary nałożone przez Wiec.