Słowianie
Słowianie – to wielka rodzina narodów, z której my Polacy się wywodzimy i jesteśmy ich dumnymi potomkami. Ta ogromna rodzina narodów zamieszkuje dużą część kontynentu europejskiego począwszy od wschodnich części współczesnych Niemiec, przez Polskę, Ukrainę czy Białoruś aż po brzegi morza Śródziemnomorskiego czyli Chorwację, Serbię, Słowenię, Bułgarię. Czyli jak to w rodzinie bywa mamy wspólne pochodzenie lecz różnimy się od siebie. To co nas łączy to język. Słowianie posługują się językami słowiańskimi do których zaliczamy : język polski, ukraiński, rosyjski, serbski, chorwacki i inne należące do wielkich grup języków słowiańskich: wschodniosłowiańskie, grupa zachodnia, grupa południowosłowiańska. Wszystkie języki pochodzą od wspólnego języka prasłowiańskiego, który wykształcił się w okresie „prasłowiańszczyzny”, czyli momentu w historii, gdzie wszystkie współczesne narody Słowian mieszkały obok siebie gdzieś około 2000 lat p.n.e. Ten język powoli zaczął się rozpadać na inne grupy językowe ok.1500-1300 r. p.n.e. Ostateczny rozpad legendarnej prasłowiańszczyzny nastąpił w IX-X wieku w momencie powstania języka staro-cerkiewno-słowiańskiego.
Słowianie utożsamiani byli z Wenedami, w szczególności przez Niemców, ale większość nazw ma swój początek od slav- lub slov. Tak opisuje słowiańskie plemiona chociażby Prokopiusz z Cezarei w VI w n.e. w swojej „Historii wojen”. Określało ono „swojego” bądź od „słowa”, którymi się posługiwali.
Do dnia dzisiejszego odbywają się burzliwe naukowe dotyczące koncepcje skąd dokładnie pochodzą Słowianie, i kiedy zasiedlili te tereny, które zajmują obecnie. Nie czas i miejsce na to, żeby rozstrzygać tutaj wszystkie koncepcje. Istotne jest to, że Słowianie zamieszkali współczesne tereny na wschód od Łaby, po wybrzeża Morza Bałtyckiego, Śródziemnomorskiego i Czarnego na przełomie IV-VI wieku n.e. Dzieliły się Słowianie na liczne, często już dzisiaj zapomniane plemiona, które nazwę wywodzili od naturalnych miejsc takich jak, nazwy jeziora, rzek, gór. Każde plemię zakładało swoją sieć grodów, osad, świątyń i wiedli życie w zgodzie z naturą prowadząc ożywiony handel, wytwarzali liczne przedmioty codziennego użytku i broń. Prowadzili przy tym liczne wojny z ludami, z którymi graniczyli. Pozostawili po sobie liczne pozostałości po swoich najdawniejszych czasach, które My członkowie Bractwa Rycerzy Bezimiennych wiernie rekonstruujemy i pokazujemy tym, którzy chcą przenieść się w tamte czasy
Autor Piotr Wojtanek