VI Grzybowski Turniej Wojów

Jak co roku, odwiedziliśmy Grzybowo w celu wzięcia udziału w Grzybowskim Turnieju Wojów. odbywającego się na terenie grzybowskiego muzeum. W wydarzeniu wzięliśmy udział zarówno w inscenizacji jak i walach wojów. Całe wydarzenie odbywało się w przyjaznej atmosferze.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i zachęcamy do odwiedzenia muzeum w Grzybowie

Poniżej Fotorelacja z wydarzenia, po więcej zdjęć zapraszamy na naszego Facebook-a (ikona FB lub po prawej stronie)

VI Grzybowski Turniej Wojów – Opis ze strony organizatora

VI Grzybowski Turniej Wojów „Turniej o Koronę Dębów Grzybowskich – Lestko”

Dąb Lestko rosnący od kilku stuleci na grzybowskim grodzie to świadectwo potęgi przyrody a jego imię przywraca pamięć dynastii Piastów w tworzeniu naszego państwa. Dąb to królewskie drzewo w świecie przyrody, to święte drzewo Słowian. Lestko to dziadek Mieszka I i pradziad Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski koronowanego w pobliskim Gnieźnie. To Piastowie byli twórcami państwa Polskiego, budowniczymi jego potęgi. Potęgi która opierała się na grodach, a gród w Grzybowie w Ich państwie był jednym z najważniejszych.

Organizowanie spotkań historycznych na terenie grodu w Grzybowie to przypomnienie naszych korzeni – jesteśmy elementem przyrody, a w naszym krajobrazie przyrodniczym i kulturowym dęby były najważniejsze. Grzybowski Turniej to przypomnieniem początków Polski, początków pierwszej dynastii budującej państwo.

Organizacja Grzybowskiego Turnieju Wojów to przywracanie pamięci, przypomnienie znaczenia grodu w Grzybowie, znaczenia obszaru na jakim leży, przywrócenie pamięci o ziemi wrzesińskiej i niezwykłym obiekcie  z czasów Piastów.

Turniej Grzybowski to wydarzenie o charakterze edukacyjno-rekonstruktorskim odbywające się na terenie wyjątkowym, w autentycznym, ponad 1000-letnim grodzie założonym przez legendarnego przodka Mieszka I. Tradycja organizacji Turnieju sięga 2001 roku. Celem wydarzenia będzie próba przekazania wiedzy historycznej o czasach piastowskich, poprzez prezentacje i animacje historyczne w autentycznym – historycznym miejscu, przy wykorzystaniu sprawdzonej wiedzy historycznej, rekonstruowanej przez znakomitych specjalistów – archeologów, historyków, rekonstruktorów historycznych i animatorów (ponad  500 wykonawców – odtwórców, rzemieślników historycznych, rekonstruktorów, a także edukatorów zajmujących się edukacją historyczną). Podczas dwudniowego spotkania historii i współczesności gród w Grzybowie ożywa i sprawia wrażenie żywego miejsca sprzed 1000 lat. Tegoroczny Turniej łączy przyrodę – w wersji historycznej (znaczenie i rola roślin w życiu Piastów) i współczesnej (prezentacja roślinności grodu) – z przeszłością (czasami Piastów). Pokazy życia rodzinnego, obozowego, prezentacja zajęć i rzemiosł, które już dawno zaniknęły, stwarzają doskonałą okazję dla prowadzenia prac archeologii doświadczalnej. Jest to wyjątkowy moment konfrontacji wyobrażeń powstających na podstawie badań historycznych i archeologicznych prac wykopaliskowych z praktycznymi rekonstrukcjami. A jednocześnie przestrzeń grodu staje się wielką salą edukacyjną gdzie trwa wyjątkowa lekcja historii. Lestko to legendarny protoplasta Mieszka I – grzybowski gród swoimi początkami sięga czasów właśnie Lestka dziadka Mieszka. Dla przywrócenia pamięci o Lestku jego imieniem nazwano jeden z największych dębów rosnących na grzybowskim grodzie. Dąb będący pomnikiem przyrody przypomina nam, iż w minionych czasach przyroda odgrywała bardzo ważną role w życiu człowieka.

To o koronę Lestka będzie się toczył tegoroczny Turniej.

Artykuł jest ze strony : http://lednicamuzeum.pl/wiadomosc,17-18-08-vi-grzybowski-turniej-wojow