Strzały łowne prehistoryczne

Dziś zabrałem się za dawno zapomniany temat jakim były odłożone na półkę moje najciekawsze eksponaty grotów krzemiennych. Mając do dyspozycji dwa krzemienne grociki postanowiłem je w końcu osadzić na strzałach. Ale teraz trochę historii owych grotów.

Pierwszy z nich jest grotem neolitycznym w kształcie serca. Związany jest z kulturą pucharów lejkowatych i występujący w Europie między 3700-1900 lat p.n.e. Został wykonany z krzemienia bałtyckiego. Grot sercowaty był wykonany poprzez naciskowy retusz odłupka.

grot sercowy

Drugi grot to liściak pochodzenia kultury Świderskiej późnego paleolitu datowany na 10600-9600 lat p.n.e.. Wykonany jest z nakrapianego krzemienia świeciechowskiego. Liściak ten został wykonany delikatnym retuszem przykrawędnym z wiór.

liściak krzemienny
groty krzemienne

Grot został osadzony na dziegieć, który doskonale utrzymuje go na promieniu. Aby promień nie rozpołowił się za grotem po wbiciu w cel nawijano ścięgno zwierzęce.

strzała prehistoryczna
strzała prehistoryczna

Po przyklejeniu lotek dziekciem do promienia zastosowałem owijkę z końskiego włosia, która doskonale nadawała się do tego celu.

strzała prehistoryczna

 

Na zakończenie pragnę podziękować serdecznie Michałowi Łapie za wykonanie tych pięknych wzorów grotów krzemiennych i jego sugestie oraz podpowiedzi związane z tą pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *