Strzały Łowne

Strzały łowne prehistoryczne

Dziś zabrałem się za dawno zapomniany temat jakim były odłożone na półkę moje najciekawsze eksponaty grotów krzemiennych. Mając do dyspozycji dwa krzemienne grociki postanowiłem je w końcu osadzić na strzałach.

Read More »

Strzała Scytyjska łowna

Strzały scytyjskie znane są przede wszystkim z ich słynnych małych brązowych grotów. Scytowie jako pierwsi, lub jedni z pierwszych wprowadzili na tak szeroką skalę produkcję odlewanych grotów. Strzały z grotami

Read More »

Strzała skandynawska łowna

W ostatnich latach pojawiły się wspaniałe znaleziska w północnej Norwegii. Pochodzą one z terenów wiecznie zaśnieżonych, w których pokrywa lodowa roztopiła się i ujawniła niezwykłe artefakty. W śród tych znalezisk

Read More »

Strzała łowna z grotem kościanym

Dziś zrobiłem prostą, a zarazem ciekawą strzałę łowną z grotem kościanym. Niby zwyczajna to strzała. Aczkolwiek jej nietuzinkowość polega na użyciu piór z ptaka drapieżnego. Zagadką niech będzie jaki to

Read More »

Strzała łowna z grotem typu szpikulec

Dziś prezentuje strzałę datowaną na 1500 rok p.n.e.  Strzała łowna z bardzo ciekawym długim rogowym grotem. Oryginał grotu znaleziono na terenie Litwy. Miał długość 165 mm i średnicę maksymalną 9 mm. Niestety mój grot jest krótszy o 3 cm z tego względu, że nie udało mi się zdobyć odpowiedniego materiału. Róg taki musi mieć gęstą strukturę bez tzw. warstwy gąbczastej, która osłabia mocno grot.

Read More »

Strzały mongolskie łowne

Nowo zrobiony zestaw strzał mongolskich wzorowanych na XII-XIII wieku. Są to lekkie strzały łowne o mało spotykanych grotach rogowych pochodzących z centralnej Azji. Groty charakteryzują się prostotą wykonania i dużymi rozmiarami. Zapewne te większe miały trafiać w duże zwierzęta, ewentualnie w nie uzbrojonych ludzi.

Read More »

Strzały na ryby

Strzały do połowu ryb charakteryzowały się przede wszystkim zastosowaniem w nich grotów typu oścień. Groty ościenie mogły być wykonane z kości lub żelaza. Stosowano różne kształty.

Read More »

Strzały łowne na ptaki

Jako że sezon łowów na dzikie ptactwo czas kończyć (odleciały już do ciepłych krajów) postanowiłem zrobić strzały do polowań na ptaki. Tak aby pozostał niedosyt do łowów. Ale przecież do ćwiczeń można użyć ulubioną kaczkę kąpielową z naszej wanny. Ot mamy cel 3D. Strzały na ptaki zrobiłem zgodnie ze wzorem wczesnego średniowiecza. Promień cieniowany ku osadzie. Do przyklejenia lotki użyłem dziegciu, a następnie poprowadziłem dodatkowo oplotę. Grot to tępo zakończony kołek drewniany o średnicy 2 cm.

Read More »

Strzały o grotach rogowych i kościanych

Oto kilka moich prac. Są to strzały wczesnośredniowieczne z grotami zrobionymi z poroży jelenia oraz kości wołowych. Część promieni ma przewężenie ku osadzie. Lotki naturalne z piór różnego ptactwa 🙂 – co było pod ręką. Lotki nie klejone a wiązane. Do  wiązań użyłem naturalne nici lniane.

Read More »