Jeżeli chcesz wziąć udział w naszej zabawie wystarczy, że podejdziesz do kramu rogownika, spędzisz tam chwilę, weźmiesz karteczkę z kodem i w komentarzu dla konkretnego poniżej napiszesz co podobało Ci się w kramie najbardziej, oraz na końcu wypowiedzi wpiszesz kod z otrzymany od rzemieślnika z wolina.

Następnie o godzinie 18:00 sprawdź czy twój numerek został wylosowany, wyniki będą znajdować się na poszczególnej podstronie z kramem, masz tylko 30 minut następnie zostanie wylosowany kolejny numerek.

Na karmie rogownika znajdziesz wyroby z poroża i kości. Wykonywane są przedmioty używane przez Słowian i Wikingów. Wśród przedmiotów można znaleźć solnice, igielniki, grzebienie. Ozdoby takie jak wisiory bransoletki czy też kolczyki. Wszelakiego rodzaju groty służące do polowań, igły tkackie i do szycia.

Rogownictwo historyczne

Rogownictwo w czasach dawnych odnosiło się do szerokiego spektrum wykorzystywanych materiałów. Rogownik zajmował się obróbką poroża rogu i kości.

Rogownik tworzył z powyższych materiałów akcesoria użytku codziennego jak i ozdoby czy też narzędzia.

Przedmioty użytku codziennego:

Solnice z poroża

solnice rogowe

Solnice wykonywane są z  rozgałęzionego kawałka poroża, który drążony był na wylot po czym zaślepiany kawałkiem drewna. Od góry wiercono otwór przez który wsypywano różnego rodzaju przyprawy sypkie i zamykano zatyczką. Przy pomocy rzemienia przyczepiano go do pasa. Solnice ozdabiane były charakterystycznymi dla danego regionu wzorami.

Bardko

rogowe - kosciane bardko

Bardko służyło do tkania  krajek przez kobiety które to wykorzystywane były jako obszycia ubrań, pasy czy też oplatały i podtrzymywały owijacze u mężczyzn. Bardko składało się z kilku bądź kilkunastu płytek rokowych bądź kościanych z przerwami i otworami na włóczkę. Materiał z którego były wykonane bardka musiał być dobrze wypolerowany aby nie posiadać zadziorów które to mogły by zerwać włóczkę.

Grzebienie Historyczne

Wykonywane były z kości bądź poroża. W zależności od regionu były to proste formą grzebienie rogowe,

grzebienie kościane 1

kościane grzebienie

Bądź grzebienie nitowane składające się z kilku płytek kościanych bądź rogowych zespolone ze sobą mosiężnymi bądź miedzianymi nitami.

Igielniki

Wykonane były z kawałka poroża bądź kości. Poroże należało wydrążyć w środku, z kością było o wiele łatwiej gdyż wystarczyło usunąć i oczyścić ze szpiku. Jedną stronę zaślepiano na stałe z drugiej osadzano zatyczkę związaną z igielnikiem rzemieniem aby jej nie zgubić. Igielniki ozdabiano motywami charakterystycznymi dla danego regionu

______________________________________
<- POWRÓT DO KATEGORII “RZEMIEŚLNICY”